Jak stworzyć przestrzeń sprzyjającą koncentracji? Poznaj psychologię kolorów

Pierwszy krok bywa najtrudniejszy. Możemy pomóc sobie w jego postawieniu przez pobudzanie siebie kolorami, znajdującymi się w naszej przestrzeni. Poznajcie zasady psychologii kolorów i świadomie zarządzaj swoją motywacją!

Z pewnością każdy z nas odczuwa na co dzień wpływ kolorów np. naszych ubrań na nasze samopoczucie i nastrój. Oddziaływanie barw jest niezwykle silne, wpływają one na naszą podświadomość, temperament i psychikę. Jak to możliwe? Kolory są w rzeczywistości odbieranym przez nas światłem fizycznym. Każda barwa ma różną częstotliwość i długość fali, która wpada do naszego oka i oddziałuje na nas w różny sposób. W zależności od długości fali, kolory przekazują swoją energię i zmieniają prędkość poruszania się elektronów, które znajdują się w każdym żywym organizmie. Dlatego kolory mogą nawet pobudzać wzrost komórek czy stymulować narządy wewnętrzne.

Jeśli chcesz działać efektywniej, zobacz jak powinna być zaaranżowana Twoja przestrzeń:

Praca kreatywna

Jeśli Twoja praca jest twórcza, wymaga kreatywnego myślenia, możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i wybierać wyraziste kolory, które pobudzą Cię do działania. Polecane są połączenia zieleni z żółcią, a także niebieski kolor, dzięki któremu czujemy się zrelaksowani i jednocześnie otwieramy siebie na nowe pomysły.

Praca analityczna

W pracy wymagającej dużego skupienia, należy stawiać na minimalizm i wybierać jasne, spokojne, czyste, stonowane kolory, takie jak beże, błękity lub odcienie szarości. Warto trzymać się zrównoważonej tonacji i unikać rozpraszających, intensywnych odcieni.

Nauka

Przygotowując się do egzaminu, wystąpienia czy konferencji potrzebujemy wysokiej koncentracji, wyciszenia oraz jednocześnie siły i energii do opanowania nowych materiałów. Dlatego warto zaaranżować swoją przestrzeń w jasnych kolorach i uzupełnić ją intensywnym akcentem, lub pastelowym żółtym, czy też pomarańczowym. Dzięki takiemu połączeniu, wspomożemy swoją koncentrację, a także pobudzimy się do nauki.

Co należy wiedzieć o poszczególnych kolorach, chcąc świadomie wpływać nimi na nasz nastrój?

Czerwień

Kolor czerwony jest najbardziej motywujący spośród wszystkich innych barw, do tego poprawia naszą pamięć krótkotrwałą, pobudza fizjologicznie, podnosi ciśnienie krwi oraz przyczynia się do szybszego bicia serca i częstszego mrugania powiekami. Istotną kwestią jest to, aby otaczać się tą barwą, gdy jesteśmy zrównoważeni emocjonalnie. Tylko wtedy odczujemy jej pozytywne właściwości. Gdy jesteśmy przygnębieni, smutni lub zdenerwowani, kolor czerwony pogłębi nasz negatywny stan.

Niebieski

Kolor niebieski aktywizuje prawą półkulę mózgu i odpowiada za naszą wrażliwość, kreatywność i twórcze rozwiązywanie problemów. Polecany jest osobom zajmujących się tworzeniem i kreacją: np. grafikom, pisarzom, artystom. Niebieski jest kolorem zimnym, dlatego niechętnie wybieramy go jesienią. Polecany jest osobom odchudzającym się, ponieważ jedząc na talerzach o tej barwie, mamy mniejszy apetyt.

Żółty

Kolor żółty, podobnie jak pomarańczowy czy łososiowy, rozświetla i pobudza. Chętnie po niego sięgamy jesienią i zimą, gdy mamy mało kontaktu ze słońcem i podświadomie wybieramy ciepłe barwy. Kolor żółty wspomaga myślenie logiczne, dzięki czemu zapamiętujemy i uczymy się efektywniej. Barwa ta wpływa też na optyczne powiększenie pomieszczenia, więc jest polecana do malowania ścian, szczególnie pokoi dzieci, które dzięki tej barwie rozwijają się sprawniej. Kolor żółty jest też pomocny w walce ze złym nastrojem i depresją.

Zielony

To kolor sprzyjający relaksacji i rozluźnieniu po ciężkim dniu. Łagodzi napięcia, pomaga zwalczać stres i wprowadza równowagę psycho-fizyczną. Polecany jest dla osób aktywnych, poszukujących spokoju, harmonii i wewnętrznej równowagi.

Szary

Szarość odpręża i uspokaja, tworzy też formę bariery od świata zewnętrznego, dlatego jego nadmiar może powodować poczucie smutku i samotności. Odcienie szarości nie są polecane w okresie jesienno-zimowym, ponieważ mogą powodować przygnębienie.

Czarny

Czerń wycisza, uspokaja i dodaje pewności siebie. Podkreśla autorytet i dodaje kompetencji, a także wprowadza nutę tajemniczości.

Biały

Biały kolor dodaje optymizmu, poprawia samopoczucie i odsuwa negatywne emocje. Pomaga radzić z problemami, a także daje poczucie ochrony i swobody. Korzystnie wpływa na intuicję. Polecane jest łączenie bieli z czernią, aby wprowadzać równowagę. Nadmiar bieli może wpływać na pogorszenie samopoczucia.

Aranżując przestrzeń naszej pracy, kierujemy się również własnym przeczuciem. Jeśli czujemy niechęć do pewnych barw, zaufajmy naszej podświadomości i nie otaczajmy się nimi na siłę, bo nie są one dla nas wskazane. Nie zawsze mamy możliwość przemalowania i przemeblowania całego biura, jednak wystarczą drobne elementy, jak plakat na ścianie, łyk kawy z kubka z oryginalnym hasłem, czy kolorowa wlepka na naszym laptopie, abyśmy poczuli impuls energii do działania. Otwórzmy się na kolory i dajmy się im ponieść!

Comments

comments

Comments are closed